بانک کتاب ثبت لینک
بستن تبلیغات [X]
مسجد پوترا مالزی : گردشگری و سفر

گردشگری و سفر

گردشگری و سفر


نت پیانو نت ویولن نت سنتور نت گیتار

مسجد پوترا مالزی

مسجد پوترا مالزی

مالزی کشوری با مناظر طبیعی زیبا، غذاهای خوشمزه و هتل های لوکس است، در این کشور تفریحات و جاذبه های متنوعی وجود دارد که بازدید از هر کدام از آنها دارای جذابیت های خاص است.اکثر مردم مالزی مسلمان هستند و در خصوص این موضوع از مساجدی با طرح و معماری خاصی برخوردار میباشد.یکی از این مساجد، مسجد پوترا مالزی میباشد.برای کسب اطلاعت بیشتر در خصوص این مسجد با ما باشید.

معرفی مسجد پوترا مالزی

مسجد پوترا با معماری چشم نواز خود از محبوب ترین مساجد نزد گردشگران مسلمان و غیر مسلمان مالزی میباشد، این مسجد به افتخار اولین نخست وزیر مالزی تانکو عبدالرحمان پوترا الحاج ، پوترا نامگذاری شده است. شاید تصورتان از مسجد بنایی باشد با گنبد و گلدسته های کاشی کاری شده به رنگ آبی فیروزه ای، زرد، سبز و ... و یا بنایی کهن با دیوارهای خشتی و گِلی، اما مسجد پوترا کمی متفاوت است.پیشنهاد میدهیم در تور مالزی حتما از این مسجد بینظیر دیدن کنید.

این مسجد صورتی رنگ ، با آب های دریاچه پوتراجایا احاطه شده و تنها از یک سو به خشکی راه دارد. حدودا سه چهارم این مسجد در دریاچه ساخته شده به همین دلیل از دور که نگاه می کنید گویی مسجدی میان آب قرار دارد. رنگ صورتی بنا در آب های درخشان دریاچه ی پوتراجایا منعکس می شود و منظره ی بسیار زیبایی را پدید می آورد. ساخت مسجد در سال ۱۹۹۷ میلادی آغاز و در نهایت بعد از دو سال در سال ۱۹۹۹ به پایان رسید.

معماری مسجد پوترا مالزی

مسجد پوترا یکی از مدرن ترین مساجد دنیا است. این مسجد مساحتی در حدود ۱.۳۷ هکتار دارد، همچنین نزدیک به ۱۵۰۰۰ نمازگزار را همزمان در خود جای میدهد.نکته ای که این مسجد را منحصر به فرد کرده معماری و رنگ های به کار رفته در آن است و بخش های مختلف آن تفاوت چندانی با مساجدی که در ایران می بینیم، ندارند.دیواره های پائینی این مسجد شباهت زیادی به مسجد سلطان حسن ( King Hassan Mosque ) در کازابلانکار مراکش دارد.

نمایی زیبا از مسجد پوترا مالزی

نمایی زیبا از مسجد پوترا مالزی

سبک معماری این مسجد، اسلامی است. همچنین برای ساخت مسجد پوترا، از مساجد دوران حکومت صفویان بر ایران بهره گرفته اند. البته اگر کمی با دقت تر بنگریم خواهیم دریافت که معماری این مسجد تلفیقی از سبک ساخت مساجد در سراسر دنیا می باشد. برای زیباسازی و بیشتر کردن جلوه ی مسجد پوترا از خط و خوشنویسی اسلامی روی بنا بکار رفته و در ساخت این مسجد که تم آرام رنگ صورتی در همه جایش مشخص است، از سنگ مرمر و گرانیت استفاده شده که ترکیبی موفق میباشد.

معماری قسمت های مختلف مسجد پوترا

گنبد
گنبد زیبای مسجد پوترا که شاخص ترین و دیدنی ترین بخش مسجد پوترا است ۷۶ متر از سطح زمین ارتفاع دارد و با کاشی کاری های سرخ و صورتی تزئین شده و دور تا دور این گنبد و گنبدهای کوچک تری هم وجود دارند که به صورت پلکانی ساخته شده اند.

نمایی از گنبد مسجد پوترا مالزی

نمایی از گنبد و مناره مسجد پوترا مالزی

مناره
مسجد پوترا مالزی یک مناره به ارتفاع ۱۱۶ متر دارد. این مناره چند ضلعی و شبیه به ستاره طراحی و ساخته شده و از نکات برجسته ی معماری این بنا به حساب می آید، می گویند مناره این مسجد بلندترین مناره در آسیای شرقی است اما فعلا منبع معتبری در این رابطه وجود ندارد.

درب و پنجره های چوبی

تصویری از درب و پنجره های مسجد پوترا

تصویری از درب و پنجره های مسجد پوترا

از بخش های زیبای دیگر این مسجد صورتی رنگ، درب و پنجره های چوبی آن است که به راستی هنر دست هنرمندان و سازنده اش را نشان می دهد که با ظرافت تمام این درب و پنجره ها را ساخته اند. دور تا دور شبستان با درب هایی زیبا و چوبی به رنگ قهوه ای تیره تزئین شده اند و همچنین پنجره های کوچکی که در قسمت های بالایی مسجد وجود دارند هم چوبی و بسیار زیبا می باشند.

بخش های مختلف مسجد پوترا مالزی

صحن مسجد

نمایی زیبا از حیاط مسجد پوترا مالزی

نمایی زیبا از حیاط مسجد پوترا مالزی

برای رسیدن به شبستان زیبای مسجد پوترا باید از حیاطی خوش نقش مسجد عبور کنید که با حوضچه هایی چشم نواز میهمانان را به داخل مسجد هدایت می کنند. همه این صحن، سنگ فرش شده و قدم زدن روی آن لذت بخش است. آرام آرام وارد شبستان می شویم. برای داخل شدن به مسجد باید از ورودی عظیمی استفاده کنیم که بسیار شبیه به دروازه های کهن شهرهای پارسی است و بدون شک از دروازه های ایرانی در ساختش ایده گرفته اند.

شبستان
با ورود به شبستان، گنبد زیبای این مسجد را از زاویه ی پایین می بینیم؛ گنبدی که حدودا ۷۶ متر از سطح زمین بالاتر است. به بالا که بنگرید دورتا دور گنبد که با گُل هایی به رنگ صورتی پررنگ تزئین شده اند نظرتان را به خود جلب می کند. همچنین پنجره هایی وجود دارد که نوری ملایم را وارد سالن نمازگزاران می کنند.

نمای از داخل مسجد پوترا مالزی

نمای از داخل مسجد پوترا مالزی

دیوارها و داخل این شبستان همه به دست هنرمندان ماهر گچبری و زیبا سازی شده اند. زمینه ی دیوارها روشن و تقریبا سفید رنگ است اما با گچ بری های صورتی رنگ بسیار زیبا می درخشند. دور تا دور این شبستان را دالان هایی بسیار زیبا وجود دارد. در حقیقت ۱۲ ستون در اطراف این شبستان بنا شده که برای استحکام مسجد استفاده شده اند و در کنار هم قرار گرفتن این ستون ها چهره ی شبستان را دیدنی تر کرده اند.دیدن این مسجد در تور مالزی خالی از لطف نیست.

سایر بخش های مسجد
بخش های دیگری هم علاوه بر مواردی که اشاره کردیم وجود دارد مانند: اتاق هایی برای تحقیق، مباحثه ، سالن غذاخوری و تدریس دروس دینی و یک اتاق هم برای کتابخانه در نظر گرفته شده است؛ همچنین این مسجد وضوخانه و محلی برای تشیع جنازه نیز دارد.

نکاتی مهم برای ورود به مسجد پوترا مالزی

 • هیچ هزینه ای برای ورود به این مسجد لازم نیست پرداخت کنید.
 • در مسجد بایدنظافت را رعایت کنید و آشغال نریزید.
 • سیگار کشیدن در مسجد ممنوع است.
 • رعایت حجاب در این مسجد اجباری است،بانوان نباید لباس تنگ بپوشند و در صورت تنگ بودن لباسشان باید حتما چادرهای مخصوص مسجد را به تن کنند.

جاذبه های اطراف مسجد پوترا مالزی

از مهم ترین و شاخص ترین مناطقی که در اطراف مسجد پوترا وجود دارد، دریاچه ی اطرافش است. می توان در این دریاچه ی مصنوعی که پوتراجایا نام دارد قایق سواری کرد و از تفریحات آبی بهره برد.

نمایی از غروب آفتاب و مسجد پوترا مالزی

نمایی از غروب آفتاب و مسجد پوترا مالزی

همچنین خوب است بدانید که در پوتراجایا اماکن دیدنی زیادی وجود دارد که پیشنهاد می شود از آن ها نیز دیدن نمایید:

 • پل Seri Wawasan
 • بنای یادبود ملینیوم
 • پردانا پوترا
 • پل پوترا
 • پل Seri Gemilang
 • و... اشاره کرد.

زمان بازدید از مسجد پوترا مالزی

 • از شنبه تا پنج شنبه: ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ ، ۱۲ تا ۱۴، ۱۲ تا ۱۷:۳۰.
 • جمعه: ۱۵ الی ۱۶، ۱۷:۳۰ تا ۱۸.

دسترسی به مسجد پوترا مالزی

به دلیل موقعیت مرکزی مسجد پوترا دسترسی به آن کار آسانی است و بهترین راه استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی می باشد. شما می توانید با اتوبوس، ترن و اتومبیل شخصی و تاکسی به این مسجد برسید.

 • با اتوبوس:
  با استفاده از اتوبوس های Parkmay از سراسر شهر می توانید به مسجد صورتی مالزی برسید، کافی است سوار اتوبوس های شماره ۸۶۸ شوید. این اتوبوس ها از Sinar Kota، Komuter Serdang، Putrajaya و Cyberjaya می گذرد.
 • با ترن:
  قطار های ERL از فرودگاه KLIA مسافران را به ایستگاه مرکزی KL's می برند. این قطارها ترن های پر سرعت هستند و هر نیم ساعت در این مناطق و ایستگاه ها توقف می کنند: ( KL Sentral ) بندر تسیک پوتراجایا، سیبرجایا، سالک تینگی Salak Tinggi. باید در نظر داشته باشید که در ساعات خلوت کمتر از نیم ساعت طول می کشد تا این قطارها به هر ایستگاه برسند.
 • با اتومبیل شخصی:
  راحت ترین راه برای رسیدن به مسجد پوترا کرایه ی اتومبیل یا گرفتن تاکسی است، کافی است بگویید که می خواهید به مسجد صورتی بروید، همچنین اگر با اتومبیل شخصی به این مسجد می روید کافی است به این آدرس مراجعه نمایید.

آدرس مسجد پوترا مالزی

مالزی، ایالت پرسکوتوان پوتراجایا، پرسکوتوان، پوسوت کراجان، مسجد صورتی مالزی.

امیدواریم که این مطلب در سفر به کشور مالزی و شهر پوتراجایا برای شما مفید واقع شود.

خواهشمندیم در صورتیکه قصد سفر به کشور مالزی را دارید،برای رزرو تور مالزی با کارشناسان ما در واحد فروش در تماس باشید.

منبع

مسجد پوترا مالزی

[ بازدید : 21 ]

[ شنبه 6 آبان 1396 ] [ 12:26 ] [ pouya ]

[ ]